Αρχική σελίδα Κλειτορία - Ακράτα Προγράμματα Συνδέσεις
Φωτογραφίες Πληροφορίες Η γνώμη σας English - Francais

ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ

Το ΚΠΕ Κλειτορίας – Ακράτας στα πλαίσια των φετινών προγραμματισμένων δραστηριοτήτων του και στο πλαίσιο εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας Περιβάλλοντος διοργάνωσε μονοήμερη δράση στις 5 Ιουνίου 2012 ημέρα Τρίτη στην Κλειτορία, εντός του ωραρίου εργασίας, με την συμμετοχή των σχολείων της περιοχής και σε συνεργασία με την Δημοτική Ενότητα Κλειτορίας του Δήμου Καλαβρύτων.
Το θέμα της Δράσης ήταν
:
« Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος: Γνωρίζουμε και προστατεύουμε το περιβάλλον της περιοχής μας»

Σκοπός της υλοποίησης της δράσης ήταν η με βιωματικό τρόπο ευαισθητοποίηση των μαθητών στην σημασία της προστασίας, της διαχείρισης, της ανάδειξης και αξιοποίησης του περιβαλλοντικού πλούτου της περιοχής της Κλειτορίας και η γνωριμία με αυτήν.
Η δράση περιελ.αμβανε επίσκεψη και ενημέρωση στο Υδροηλεκτρικό εργοστάσιο και στις εγκαταστάσεις του Βιολογικού καθαρισμού της Κλειτορίας, καθώς και καθαρισμό κατά μήκος της όχθης του Αροάνιου ποταμού, σε μια περιοχή με ιδιαίτερο αισθητικό, περιβαλλοντικό και ιστορικό ενδιαφέρον, καθώς και ενημέρωση των μαθητών για την σημασία της περιοχής αυτής.
Στόχος να ευαισθητοποιηθούν οι μαθητές για τον ρόλο και τη σημασία της συμμετοχής της τοπικής κοινωνίας και ιδιαίτερα των νέων στην προστασία, διαχείριση και ανάδειξη του τοπικού περιβάλλοντος.
Τα σχολεία της περιοχής που θα συμμετέχει στην δράση είναι το παρακάτω:

1 Δημοτικό Σχολείο Κλειτορίας
2 Δημοτικό Σχολείο Λυκούριας

Οι εκπαιδευτικοί που θα συμμετέχουν στην δράση ήσαν:

1 Καρβέλα Μαρία ΠΕ70 Δημοτικό Σχολείο Κλειτορίας
2 Σιόλου Κων/να ΠΕ70 Δημοτικό Σχολείο Κλειτορίας
3 Ρουμελιώτη Κυριακή ΠΕ70 Δημοτικό Σχολείο Κλειτορίας
4 Στανίτσα Θάλεια ΠΕ70 Δημοτικό Σχολείο Κλειτορίας
5 Αγγελοπούλου Μαρία ΠΕ70 Δημοτικό Σχολείο Κλειτορίας
6 Αγγελοπούλου Ελευθερία ΠΕ70 Δημοτικό Σχολείο Κλειτορίας
7 Παπαγιαννοπούλου Δήμητρα ΠΕ70 Δημοτικό Σχολείο Κλειτορίας
8 Λαμπρόπουλος Συμεών ΠΕ70 Δημοτικό Σχολείο Κλειτορίας
9 Τσιακμάκης Χαράλαμπος ΠΕ11 Δημοτικό Σχολείο Κλειτορίας
10 Παπαΐωάννου Δήμητρα ΠΕ70 Δημοτικό Σχολείο Λυκούριας
11 Κατρή Δήμητρα ΠΕ70 Δημοτικό Σχολείο Λυκούριας

Οι δαπάνες του σεμιναρίου καλύφθηκαν από το Τ.Δ.Ε. του ΙΝΕΔΙΒΙΜ της Πράξης «Κέντρα Εκπαίδευσης για το περιβάλλον και την αειφορία – Δράσεις δια βίου μάθησης για τους Ενήλικες»

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΡΑΣΗΣ
08.30 Άφιξη μαθητών στο ΚΠΕ
08.45 – 09.00 Παρουσίαση ΚΠΕ – Δράσεων στην περιοχή και στην τοπική κοινωνία.
09.00 Αναχώρηση για το πεδίο
09.50 – 13.30 Διαδρομή - πεζοπορία κατά μήκος του ποταμού Αροάνιου και παρόχθια –
Επίσκεψη στο Υδροηλεκτρικό εργοστάσιο και στο
Βιολογικό καθαρισμό της Κλειτορίας- Καθαρισμός της όχθης –
Δραστηριότητες-Περιβαλλοντικά Παιχνίδια – Παιχνίδια Αισθήσεων
Συντονιστές: Μοσχόπουλος Χαρίλαος, Ζωδιάτου Έλενα, Κυριακόπουλος
Κων/νος, Κιζήλου Κων/να και Κούρτη Ιωάννα.
13.30 Επιστροφή
13.30 – 14.00 Συζήτηση