Αρχική σελίδα Κλειτορία Προγράμματα Συνδέσεις
Φωτογραφίες Πληροφορίες In english Η γνώμη σας

Διήμερο Σεμινάριο - Εργαστήριο στην Ακράτα για τον Κορινθιακό

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΕΙΣΗΓΗΤΩΝ

Το Κ.Π.Ε. Κλειτορίας - Ακράτας στα πλαίσια των φετινών προγραμματισμένων δραστηριοτήτων του, διοργάνωσε στην Ακράτα διήμερο θεωρητικό-βιωματικό σεμινάριο - στα πλαίσια της δια βίου μάθησης, με θέμα:
«Ένας ζωντανός και βιώσιμος Κορινθιακός»
Το σεμινάριο - εργαστήριο απευθυνότανι σε 48 εκπαιδευτικούς Α/θμιας & Β/θμιας Εκπ/σης των διευθύνσεων Αχαΐας και Κορινθίας.Το σεμινάριο πραγματοποιήθηκε από 08 έως 09 Ιουνίου 2012 εκτός ωραρίου εργασίας, στις εγκαταστάσεις του ΚΠΕ, στην Ακράτα.
Στόχοι του σεμιναρίου ήσαν::
• Η ευαισθητοποίηση της τοπικής κοινωνίας και των εκπαιδευτικών για τα προβλήματα και την προστασία του Κορινθιακού κόλπου
• Η γνωριμία με τον Θαλάσσιο πλούτο του Κορινθιακού Κόλπου
• Η ανάδειξη της σημασίας των ανθρωπογενών παρεμβάσεων στον κόλπο
• Η αναφορά στις πηγές ρύπανσης και υποβάθμισης του κόλπου
• Ο ρόλος της τοπικής κοινωνίας και των φορέων της και η δυνατότητες ανάπτυξης συντονισμένων δράσεων
• Η αξιοποίηση της εμπειρίας για την υλοποίηση προγραμμάτων σχετικών με την θάλασσα και τον κορινθιακό
• η επαφή με τεχνικές και μεθόδους με βιωματικό και εργαστηριακό χαρακτήρα για την υλοποίηση προγραμμάτων με μαθητές
• η ευαισθητοποίηση για την ανάπτυξη σε σχολικό επίπεδο και σε συνεργασία με τις τοπικές κοινωνίες δράσεων για την προστασία του κόλπου.
Η διημερίδα περιελάμβανε:
• Εισηγήσεις: α) για τον Κορινθιακό με την εξαιρετική ομορφιά και τον φυσικό πλούτο του, β) τις επιπτώσεις στην περιοχή από ανθρώπινες δραστηριότητες και διαχειριστικές επεμβάσεις και λοιπές δράσεις στα παράκτια οικοσυστήματα, γ) την ανάγκη εκπαίδευσης και ενημέρωσης, καθώς και δ) την έκφραση των απόψεων των φορέων της τοπικής κοινωνίας και της κατάθεσης των προτάσεών τους για το θέμα.
• Εργαστήρια στην παραλία του Κρυονερίου για εκπαιδευτικούς την δεύτερη ημέρα, Σάββατο 09/06/12.
Η ώρα άφιξης του σεμιναρίου ήταν στις 16.30 της Παρασκευής 08 Ιουνίου 2012 και ώρα αναχώρησης στις 14.30 του Σαββάτου 09 Ιουνίου 2012.
Οι δαπάνες του σεμιναρίου καλύφθηκαν από το Τ.Δ.Ε. του ΙΝΕΔΙΒΙΜ της Πράξης «Κέντρα Εκπαίδευσης για το περιβάλλον και την αειφορία – Δράσεις δια βίου μάθησης για τους Ενήλικες» και αφορούσαν
• Διαμονή των εκπαιδευτικών και των εισηγητών (μια διανυκτέρευση)
• Διατροφή των εκπαιδευτικών και των εισηγητών (ένα δείπνο)
• Δαπάνη μετακίνησης με λεωφορείο των επιμορφούμενων εκπαιδευτικών και των εισηγητών στα πλαίσια του σεμιναρίου
• Σάντουιτς και νερό για τους επιμορφούμενους εκπαιδευτικούς και τους εισηγητές κατά την διάρκεια της διαδρομής στο πεδίο
Τα έξοδα μετακίνησης των επιμορφούμενων θα καλυφθούν από τους ίδιους.
Οι ημέρες μετακίνησης των μετακινούμενων εκπαιδευτικών ήσαν δύο (2): η 8η και η 9η Ιουνίου 2012.
Η πρώτη ημέρα του διήμερου σεμιναρίου για τους εκπαιδευτικούς πραγματοποίηθηκε ταυτόχρονα με την ημερίδα για την τοπική κοινωνία, ενώ την δεύτερη ημέρα το σεμινάριο αφορούσε μόνον τους εκπαιδευτικούς.