Αρχική σελίδα Κλειτορία Προγράμματα Συνδέσεις
Φωτογραφίες Πληροφορίες In english Η γνώμη σας

Καινοτόμο Πρόγραμμα με το Κέντρο Δημιουργικής Απασχόλησης της Κίνησης "Πρόταση"

Υλοποιήθηκε στο ΚΠΕ Κλειτορίας τριήμερο Καινοτόμο Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης για μαθητές του Κέντρου Δημιουργικής Απασχόλησης της Κίνησης «ΠΡΟΤΑΣΗ» με θέμα:

«Περιβαλλοντικές Διαδρομές»

Το Πρόγραμμα πραγματοποίηθηκε, σε συνεργασία με το Κέντρο Δημιουργικής Απασχόλησης, στην Κλειτορία από 19 έως 21 Ιουνίου 2009 και απευθυνόταν σε είκοσι (20) μαθητές ηλικίας 10-15 ετών, που συμμετέχουν στις ομάδες του Κέντρου Δημιουργικής Απασχόλησης (ΚΔΑ) της Κίνησης «ΠΡΟΤΑΣΗ» και επτά (7) εμψυχωτές του ΚΔΑ
Η Κίνηση «ΠΡΟΤΑΣΗ» δραστηριοποιείται στο χώρο της πρόληψης των εξαρτησιογόνων ουσιών από το 1988 στην Πάτρα, σε εθνικό και διεθνές επίπεδο, παρουσιάζοντας ένα σημαντικό έργο με την εκπαίδευση και την εμπλοκή εθελοντών πέραν του επιστημονικού προσωπικού που διαθέτει. Από το 1998 αποτελεί βασικό μέλος του Κέντρου Πρόληψης εξαρτησιογόνων ουσιών Ν. Αχαΐας, που θεσμοθετήθηκε από τον Ο.ΚΑ.ΝΑ., όπου έχει την επιστημονική ευθύνη των προγραμμάτων που υλοποιούνται από το Κέντρο, διατηρώντας ταυτόχρονα και την αυτοτέλειά της ως μη Κυβερνητικός Φορέας.
Συγκεκριμένα το έργο της «ΠΡΟΤΑΣΗΣ» αφορά τους εξής τομείς:
• Εφαρμογή προγραμμάτων Πρωτογενούς Πρόληψης στο χώρο του σχολείου (μαθητές, εκπαιδευτικοί, γονείς)
• Εφαρμογή προγραμμάτων πρόληψης στην ευρύτερη κοινότητα (ημερίδες, εκδηλώσεις, εκπαίδευση εθελοντών στην πρόληψη)
• Εφαρμογή προγραμμάτων Δευτερογενούς Πρόληψης (παραπομπή χρηστών και των οικογενειών τους σε θεραπευτικές δομές, προγράμματα για την αντιμετώπιση του αλκοόλ σε συνεργασία με το Κέντρο Πρόληψης
• Έκδοση του περιοδικού «ΠΡΟΣΩΠΟ»
• Προγράμματα πρόληψης σε εφήβους μέσα από τη δημιουργική απασχόληση και την εμψύχωση.

Από το 1993 η «ΠΡΟΤΑΣΗ» λειτουργεί το Κέντρο Δημιουργικής Απασχόλησης Νέων όπου νέοι – μαθητές κατά κύριο λόγο μεταξύ 12 και 18 ετών – απασχολούνται στον ελεύθερο χρόνο σε ομάδες Δημιουργικής Απασχόλησης (θέατρο, μουσική, φωτογραφία, κατασκευές), με στόχο μέσα από παιδαγωγικές διαδικασίες την ψυχοκοινωνική ανάπτυξή τους.

Στόχος της υλοποίησης του Προγράμματος είναι:
• Η γνωριμία των μαθητών και των εμψυχωτών της κίνησης με τα προγράμματα Π.Ε. του ΚΠΕ Κλειτορίας
• Η ευαισθητοποίηση σε θέματα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης
• Η αμοιβαία ανταλλαγή παιδαγωγικών μεθόδων και τεχνικών διεργασίας ομάδας μεταξύ των εκπαιδευτικών του ΚΠΕ και των εμψυχωτών-εκπαιδευτών του ΚΔΑ.

Οι Οκτώ εμψυχωτές – εκπαιδευτές του ΚΔΑ είναι οι παρακάτω:
Πασσά Αγγελκή, Γεωργοπούλου Γιώτα, Αρβανίτη Νίκη, Κουρλέση
Ελένη, Κυρίτση Βίκη, Σερέτη Βασιλική και Ζυγούρη Αμαλία.

Το Τριήμερο Πρόγραμμα είχε ώρα έναρξης τις 11.00 της Παρασκευής και ώρα αναχώρησης τις 14.00 της Κυριακής. Οι δαπάνες διαμονής και διατροφής των συμμετεχόντων, μαθητών και των συνοδών - εμψυχωτών του ΚΔΑ καλύφθηκαν από το Τ.Δ.Ε/Υ. του ΚΠΕ Κλειτορίας.

ΤΡΙΗΜΕΡΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΓΙΑ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ ΚΕΝΤΡΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ ΤΗΣ ΚΙΝΗΣΗΣ «ΠΡΟΤΑΣΗ» ΣΤΟ ΚΠΕ ΚΛΕΙΤΟΡΙΑΣ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 19-06-2009

11:00 Άφιξη στο Κ.Π.Ε. - Τακτοποίηση στα δωμάτια
12:00 Παιδαγωγική Συνεδρίαση
12:30 - 13:30 Παρουσίαση του Κ.Π.Ε.
13:30 Γεύμα
17:00 Διαδρομή στον Άγιο Στέφανο – Προσανατολισμός
18:30-19:30 Παρουσίαση του Κ.Δ.Α. – Ενημέρωση των μαθητών για το Πρόγραμμα –
Χωρισμός σε ομάδες