Αρχική σελίδα Κλειτορία Προγράμματα Συνδέσεις
Φωτογραφίες Διαγωνισμός In english Η γνώμη σας

Σεμινάριο με την Α/θμια Πειραιά

Η Διεύθυνση Α/θμιας Εκπ/σης Πειραιά, δια των Υπευθύνων Περιβαλλοντικής Εκπ/σης και Πολιτιστικών Θεμάτων, διοργάνωσε σε συνεργασία με το ΚΠΕ Κλειτορίας διήμερο βιωματικό θεατρικό σεμινάριο για τους εκπαιδευτικούς των σχολικών μονάδων της Δ/νσης, 1ου, 4ου και 5ου Γραφείου (Πόρου, Τροιζηνίας και Σπετσών). Το σεμινάριο υλοποιήθηκε σε συνεργασία με το ΚΠΕ Κλειτορίας ύστερα από πρόταση των Υπευθύνων προς το ΚΠΕ. Το θέμα του σεμιναρίου ήταν:

«Το Παιχνίδι ως παιδαγωγικό μέσο και εργαλείο σε Προγράμματα Σχολικών Δραστηριοτήτων»

Ημερομηνίες υλοποίησης ήσαν από 4 έως 5 Δεκεμβρίου 2009 (απογευματινές ώρες Παρασκευής έως Σάββατο, εκτός ωρών διδασκαλίας), στο 11ο Δημοτικό Σχολείο Πειραιά (Θεσσαλονίκης 71, Πειραιάς τηλ. 210 4614777).

Το σεμινάριο είχε βιωματικό χαρακτήρα και περιελάμβανε:

Εισαγωγικές θεωρητικές εισηγήσεις για:

-Το παιχνίδι ως παιδαγωγικό μέσο και εργαλείο
-Το θεατρικό παιχνίδι ως μέσο και εργαλείο στα περιβαλλοντικά και πολιτιστικά προγράμματα. Το παράδειγμα ενός δικτύου
-Το παιχνίδι ρόλων στην εκπαιδευτική διαδικασία

Επίσης βιωματικές προσεγγίσεις σε:
- Θέματα συγκρότησης και δυναμικής της ομάδας. Παιχνίδια επικοινωνίας και συγκρότησης ομάδας
- Παιχνίδια ρόλων

• ΟΡΓΑΝΩΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ : Βούλγαρης Γιώργος Υπεύθυνος Π.Ε. Α/θμιας Εκπ/σης Ν. Πειραιώς και Αρβανιταντώνη Βάσω Υπεύθυνη Πολιτιστικών Θεμάτων Α/θμιας Εκπ/σης Ν. Πειραιώς.
• Βασικοί εισηγητές και Συντονισμό των ομάδων εργασίας και των Εργαστηρίων θα
έχουν οι: Βούλγαρης Γιώργος Υπεύθυνος Π.Ε. Α/θμιας Εκπ/σης Ν. Πειραιώς ,
Αρβανιταντώνη Βάσω Υπεύθυνη Πολιτιστικών Θεμάτων Α/θμιας Εκπ/σης Ν. Πειραιώς.
Ζωδιάτου Έλενα Αν. Υπευθύνου ΚΠΕ Κλειτορίας και Τσιλίκα Χρυσούλα μέλος Π.Ο. ΚΠΕ
Κλειτορίας.
Το πρόγραμμα του Σεμιναρίου είχε ώρα άφιξης τις 17.00 της Παρασκευής και ώρα αναχώρησης τις 14.30 του Σαββάτου.
Τα μέλη της Π.Ο. του ΚΠΕ Κλειτορίας που συμμετείχαν ως εισηγητές ήσαν:
1. Ζωδιάτου Έλενα, Αναπληρώτρια Υπευθύνου ΚΠΕ Κλειτορίας
2. Τσιλίκα Χρυσούλα, Μέλος της Π.Ο. του ΚΠΕ Κλειτορίας.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 4 /12/2009

5μμ – 6μμ
Χαιρετισμοί
Παρουσίαση ΚΠΕ Κλειτορίας
Ζωδιάτου Έλενα Αν. Υπευθύνου ΚΠΕ Κλειτορίας, Τσιλίκα Χρυσούλα Μέλος Π.Ο ΚΠΕ ΚΛειτορίας
«Το παιχνίδι ως παιδαγωγικό μέσο και εργαλείο»
Τσιλίκα Χρυσούλα Μέλος Π.Ο ΚΠΕ ΚΛειτορίας
«Το θεατρικό παιχνίδι ως μέσο και εργαλείο στα περιβαλλοντικά και πολιτιστικά προγράμματα. Το παράδειγμα ενός δικτύου»
Ζωδιάτου Έλενα Αν. Υπευθύνου ΚΠΕ Κλειτορίας

6μμ – 6.15μμ ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ

6.15μμ – 8.30μμ Βιωματικά εργαστήρια: Παιχνίδια επικοινωνίας και συγκρότησης ομάδας
Ζωδιάτου Έλενα, Τσιλίκα Χρυσούλα

Σάββατο 5-11-2009
9πμ. – 9.20πμ « Το παιχνίδι ρόλων στην εκπαιδευτική διαδικασία»
Ζωδιάτου Έλενα, Τσιλίκα Χρυσούλα
9.20πμ – 11πμ Βιωματικά εργαστήρια: «Σχεδιασμός και προετοιμασία παιχνιδιών ρόλων».
Έλενα Ζωδιάτου, Χρυσούλα Τσιλίκα, Βασιλική Αρβανιταντώνη, Γιώργος Βούλγαρης

11πμ – 11.15πμ ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ