Αρχική σελίδα Κλειτορία Προγράμματα Συνδέσεις
Φωτογραφίες Διαγωνισμός In english Η γνώμη σας

Ιδρυτική Συνάντηση Δικτύου - Σεμινάριο

Υλοποιήθηκε με ιδιαίτερη επιτυχία και με συμμετοχή φορέων της Ειδικής Αγωγής του Νομού Αχαΐας, στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Κλειτορίας, η τριήμερη ιδρυτική συνάντηση - σεμινάριο του δικτύου του ΚΠΕ Κλειτορίας για την ειδική αγωγή στην Περιβαλλοντική Εκπαίδευση, για εκπαιδευτικούς και εκπαιδευτές φορέων Ειδικής Αγωγής Ν. Αχαΐας, που οργάνωσε το ΚΠΕ Κλειτορίας από 18 έως 20 Δεκεμβρίου 2009 ΚΠΕ Κλειτορίας με θέμα:

«Γεφυρώνοντας τις διαφορές, ανοίγοντας τον κύκλο… Η Περιβαλλοντική Εκπαίδευση στην Ειδική Αγωγή».

Στην Ιδρυτική Συνάντηση – Σεμινάριο του ομώνυμου δικτύου συμμετείχαν:
• Η Συντονιστική επιτροπή του Δικτύου
• Η Παιδαγωγική ομάδα του Δικτύου
• Οι εκπαιδευτικοί των σχολείων Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης και
• Οι εκπαιδευτές των Φορέων που συμμετέχουν στο Δίκτυο
Η έγκριση ίδρυσης και λειτουργίας του Τοπικού Θεματικού Δικτύου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, έγινε από τις Διευθύνσεις Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης Ν. Αχαΐας με τις υπ’ Αρ. πρωτ.Φ/6/389 Πάτρα 16 Νοεμβρίου 2009 και αρ. πρωτ. 10151 Πάτρα 6-11-2009 αποφάσεις των Διευθύνσεων Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης Ν. Αχαΐας. Το δίκτυο αφορά την Ειδική Αγωγή και απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς και μαθητές ειδικών σχολείων Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης,.

Στόχοι της Ιδρυτικής Συνάντησης και του Σεμιναρίου ήσαν:
• Η ενημέρωση των συμμετεχόντων στο Δίκτυο σε θέματα που αφορούν τη λειτουργία του Δικτύου και το γνωστικό αντικείμενό του.
• Η γνωριμία μεταξύ των μελών και της Συντονιστικής και Παιδαγωγικής ομάδας του Δικτύου.
• Η συνάντηση συντονισμού της Συντονιστικής και Παιδαγωγικής ομάδας, καθώς και των μελών που συμμετέχουν στο Δίκτυο, προκειμένου να αποφασιστούν οι ενέργειες που αφορούν στην προώθησή του και την ένταξη σχολείων σε αυτό.
• Η οργάνωση και κατάλληλη προετοιμασία και επιμόρφωση των εκπαιδευτικών Ειδικής Αγωγής σε θέματα περιβαλλοντικής αγωγής και η στήριξη τους στα πλαίσια του σχεδιασμού και υλοποίησης Περιβαλλοντικών Προγραμμάτων.

• ΟΡΓΑΝΩΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ : Ζωδιάτου Έλενα Αν. Υπευθύνου ΚΠΕ Κλειτορίας, Πασσά Μαριάννα, Σταυροπούλου Μαρία-Αγγελική και Σχοινά Μαρία μέλη Π.Ο. ΚΠΕ Κλειτορίας.
• Βασικοί εισηγητές και Συντονισμό των ομάδων εργασίας και των Εργαστηρίων είχαν οι: Ζωδιάτου Έλενα Αν. Υπευθύνου ΚΠΕ Κλειτορίας, Πασσά Μαριάννα, Σταυροπούλου Μαρία-Αγγελική και Σχοινά Μαρία μέλη Π.Ο. ΚΠΕ Κλειτορίας, Βλάχος Ιωάννης, Υπεύθυνος Π.Ε. Β/θμιας Εκπ/σης Ν. Αχαΐας, Κασσιμάτης Βασίλης, Papp Tommy, Προκοπάκη Ευαγγελία Εκπαιδευτές-Εμψυχωτές νέων με νοητική υστέρηση.

Το πρόγραμμα του Σεμιναρίου είχε ώρα άφιξης τις 17.00 της Παρασκευής και ώρα αναχώρησης τις 14.30 της Κυριακής. Οι δαπάνες διαμονής και διατροφής των συμμετεχόντων εκπαιδευτών και των εισηγητών καθώς και οι αμοιβές και τα έξοδα μετακίνησης των εισηγητών καλύφθηκαν από το ΤΔ/Υ του ΚΠΕ Κλειτορίας, του Έργου «Κέντρα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης» του ΕΙΝ.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΙΔΡΥΤΙΚΗΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗΣ - ΣΕΜΙΝΑΡΙΟΥ

Παρασκευή 18 – 12 – 2009

17:00 – 17:30 Άφιξη, παραλαβή φακέλων
17:30 – 17:45 «Ελάτε να γνωριστούμε…»
17:45 – 18:05 Παρουσίαση του Κ.Π.Ε Κλειτορίας
Σταυροπούλου Μαρία –Αγγελική , Σχοινά Μαρία , μέλη Π.Ο ΚΠΕ Κλειτορίας
18:05 – 18:20 Σκοποθεσία και Στοχοθεσία του Σεμιναρίου
Ζωδιάτου Έλενα, Αν.Υπευθύνου ΚΠΕ ΚΛειτορίας
Βλάχος Ιωάννης, Υπεύθυνος Π.Ε. Β/θμιας Εκπ/σης Ν. Αχαΐας
18:20 – 19:30 Γνωριμία-Παρουσίαση των συμμετεχόντων Σχολείων-Φορέων και η εμπειρία τους στην Π.Ε.
19 19:45 – 21:00 Δείπνο
21:15 – 22:15 Παιχνίδια Γνωριμίας - Επικοινωνίας και Συγκρότησης ομάδας
Ζωδιάτου Έλενα, Πασσά Μαριάννα, Σταυροπούλου Μαρία –Αγγελική , Σχοινά Μαρία Μέλη Π.Ο ΚΠΕ ΚΛειτορίας
Βλάχος Ιωάννης, Υπεύθυνος Π.Ε.
Β/θμιας Εκπ/σης Ν. Αχαΐας

Σάββατο 19 – 12 – 2009

08:00 – 08:30 Πρωινό
08:30 – 09:00 Αναχώρηση. Διαδρομή «Μαύρης