Αρχική σελίδα Κλειτορία Προγράμματα Συνδέσεις
Φωτογραφίες Διαγωνισμός In english Η γνώμη σας

Γνωρίζοντας τις ακτές μας

…Ακόμη λαχταρώ να δω τον Ποσειδώνα
να σπιρουνίζει το άρμα του πάνω από τα κύματα
και να ακούσω το ρουθούνισμα των κερασφόρων
αλόγων του, να κοντανασαίνουν μέσα στο
αραξοβόλι στον αυχένα ενός μεγάλου,
σκυθρωπού κύματος…

Α. Τένισον

Ημερήσιο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα για μαθητές Γ΄, Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων του Δημοτικού Σχολείου με θέμα το θαλάσσιο και παράκτιο περιβάλλον του Κορινθιακού κόλπου στην περιοχή της Ακράτας στη θέση Κρυονέρι.
Αναπτύσσονται δραστηριότητες που επηρεάζουν τις ακτές και την ιδιαιτερότητα του παράκτιου οικοσυστήματος.
Το πρόγραμμα δίνει ιδιαίτερη βαρύτητα στη διατήρηση ευαίσθητων οικοσυστημάτων όπως τα λιβάδια Ποσειδωνίας και οι αμμώδεις παραλίες και στο ζήτημα της προστασίας του Κορινθιακού Κόλπου.

Το Πρόγραμμα επικεντρώνεται..

• Στη σχέση του ανθρώπου με τη θάλασσα
• Στις δραστηριότητες που επηρεάζουν τις ακτές και την ιδιαιτερότητα του παράκτιου οικοσυστήματος
• Στη διατήρηση ευαίσθητων οικοσυστημάτων όπως τα λιβάδια της Ποσειδωνίας και οι αμμώδεις παραλίες του Κορινθιακού.
• Στη σύγκριση Κορινθιακού με τη Μεσόγειο